Co ma tarczyca do zaburzeń mowy?

 
Tarczyca (gruczoł tarczycowy), choć bardzo mała, odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Wpływa na procesy metaboliczne, spalanie kalorii, stan kości, przepływ krwi, a nawet na nastrój i ogólne samopoczucie. Znajduje się z przodu szyi, a dokładnie w jej dolnym odcinku, poniżej krtani. Tarczyca odpowiada za wytwarzanie dwóch głównych hormonów – T3, czyli trójjodotyroniny i T4, czyli tyroksyny.
Odpowiedni poziom hormonów tarczycy jest szczególnie ważny w okresie płodowym, gdyż ma wpływ na prawidłowy rozwoju ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.
Nadczynność tarczycy:
to choroba, która powstaje najczęściej na skutek nadmiernej produkcji hormonów.
Objawy:
nadpobudliwość, wzmożone napięcie nerwowe, kołatanie serca, kłopoty ze snem, drżenie rąk, utrata wagi czy biegunki, osłabienie mięśniowe. Nadczynność tarczycy zaliczana jest do chorób psychosomatycznych, czyli w jej powstawaniu jedną z ról mogą odgrywać czynniki psychologiczne, problemy z pamięcią i koncentracją, Skutkiem obniżenia napięcia mięśniowego jest nosowanie otwarte .Głos osób z nadczynnością tarczycy jest osłabiony, drżący oraz szybko męczący się, szczególnie podczas śpiewu lub krzyku. Chorzy na nadczynność tarczycy mają znacznie skrócony czas fonacji, ze względu na zmniejszoną pojemność płuc, a ich oddech jest krótki i płytki. Pod wpływem strachu, niepewności, czy wzmożonej pobudliwości głos chorych staje się ochrypły i drżący, tzn. taki, który brzmi jak u osoby, która jest w stanie ciągłego stresu. Przemawiający mają problemy z odniesieniem się do wcześniej wypowiedzianych kwestii z powodu niskiej koncentracji oraz brakiem pamięci.
W logopedii większe znaczenie ma niedoczynność tarczycy.
Dzieci urodzone z hipotyreozą, czyli niedoczynnością tarczycy charakteryzują się niskim wzrostem, niedorozwojem umysłowym i fizycznym. Ponadto może wywołać niedosłuch, opóźniony rozwój mowy. Opóźnienie rozwoju mowy przy niedoczynności tarczycy najczęściej jest spowodowane obrzękiem śluzówki w obrębie ucha środkowego, który powoduje niedosłuch przewodzeniowy, co z kolei zaburza prawidłowe brzmienie głosek.
Obraz może zawierać: rysunek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *