Trzeci migdałek a wymowa

Trzeci migdałek pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ chroni organizm przed infekcjami. Zbudowany jest z tkanki limfatycznej, która zawiera komórki niszczące drobnoustroje, a także produkujące przeciwciała. Znajduje się w nosowej części gardła. Warto jednak wiedzieć, iż z trzecim migdałkiem wiążą się pewne problemy. Zdarza się to, kiedy migdałek zamiast się zmniejszyć (ma to miejsce w okresie pokwitania), rozrasta się w części nosowej gardła. Efektem są anginy, choroby zakaźne. Przerost migdałka ma jeszcze inne niekorzystne implikacje. Upośledza drożność dróg oddechowych, dziecko wówczas śpi z otwartą buzią, oddycha ustami, miewa momenty bezdechu, chrapie w nocy, jego mowa ma nosowe zabarwienie, miewa częste infekcje górnych dróg oddechowych.

Nieprawidłowe oddychanie powoduje, iż dziecko wdycha suche powietrze, ponadto implikuje to wadliwy zgryz, nieprawidłowości w budowie podniebienia, w pracy mięśni aparatu artykulacyjnego. Najczęstszą wadą wymowy jest wówczas seplenienie międzyzębowe. Ponadto bardzo charakterystyczna jest także wymowa nosowa.

Warto pamiętać, że przerośnięty migdałek często prowadzi do zapalenia ucha środkowego, wyciekowego zapalenia uszu czy przewlekłego zalegania płynu w jamie bębenkowej, a to wszystko prowadzić może do niedosłuchu przewodzeniowego.

Dlatego, drogi Rodzicu, jeśli zauważasz, że Twoje dziecko ma otwartą buzię, chrapie w nocy, jest przy tym apatyczne, senne i marudne, skonsultuj się z laryngologiem. Lepiej „dmuchać na zimne”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *