Podsumowanie nauki języka obcego: 3 kluczowe pytania, które warto sobie zadać
Początek roku to dla wielu z nas czas refleksji, lecz przyznam szczerze, że dla mnie takim czasem najczęściej jest wrzesień lub październik, dlatego że “mój” rok nie zaczyna się w styczniu, a we wrześniu, po przerwie wakacyjnej. I wraz z nadejściem nowego roku szkolnego lub akademickiego nadchodzą nowe wyzwania, ustalenia, plany. Ale niezależnie od tego, kiedy poświęcacie czas na refleksję nad swoim działaniem, dziś chciałabym podzielić się z Wami tym, nad czym warto się zastanowić w obszarze uczenia się języka obcego jeśli chcecie coś zmienić, ale w sumie sami nie wiecie co. Zatem na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć, by podsumować efekty swojej nauki i zaplanować nowe edukacyjne wyzwania? Poniżej przedstawiam 3 pytania, na które moim zdaniem warto sobie odpowiedzieć.
Jak ocenić swoje postępy?
Po pierwsze, zastanowiłabym się nad postępem, czyli jak posługiwałam się językiem na początku minionego roku, a jak teraz. Na przykład: chciałam rozwinąć słownictwo, nauczyć się synonimów (x, y, z), chciałam swobodnie wypowiadać się podczas rozmów kwalifikacyjnych lub tych luźnych typu „small talk” i na ile to zrobiłam? Dobrze jest to ocenić na skali. Bo jeżeli powiem „w sumie trochę to zrobiłam”, to „trochę” będzie pojęciem względnym. Dla jednego „trochę” oznacza nauczenie się dwóch, trzech słówek i odpowiadanie na jedno pytanie bez większego zastanowienia się. Natomiast dla kogoś innego „trochę” oznacza 15-20 słówek miesięcznie i znaczną poprawę w płynności wypowiedzi (tj. nie potrzebuję już tak dużo czasu, by się zastanawiać, co chcę powiedzieć). Dobrze jest wypisać te wszystkie aspekty, oceniając je na skali od 1 do 10. Na przykład, wchodziłam w rok 2023 z pewnością siebie w mówieniu na poziomie x, a teraz jestem na y.
Co poprawić w kolejnym roku?
Drugim aspektem jest to, co chcę poprawić i w jaki sposób. Chodzi o to, co nie do końca powiodło się według moich oczekiwań. Jakaś sytuacja wyszła inaczej i nie jestem z tego zadowolona, więc chcę to zmienić. I tu dobrze jest przeanalizować, dlaczego coś nie wyszło tak, jak chciałam i jakie zmiany mogę wprowadzić żeby tym razem mi wyszło. Na przykład, na początku 2023 roku chciałam swobodnie opowiadać o moim doświadczeniu w pracy, ale nadal mi to nie wychodzi, bo zapominam użyć odpowiednich form czasowników. Dlatego w tym roku przygotuję listę czasowników z odpowiednimi formami i będę je powtarzać 3 razy w tygodniu w odpowiednich zdaniach.
Na czym się skupić?
Jako krok trzeci warto przemyśleć, na czym mi zależy w kolejnym roku/miesiącu/kwartale. Czy te rzeczy, które się nie powiodły, nie są złe i chcę je kontynuować? Czy może po prostu nie powiodły się, wiem dlaczego i nie widzę sensu, żeby je kontynuować? A może pojawiło się coś innego, na czym mi zależy? Najlepiej wybrać 2-3 rzeczy, na których chcecie się skupić w ciągu najbliższych kilku tygodni i pomału do nich dążyć. Może być to na przykład forma zadań domowych, dodatkowych ćwiczeń lub zajęcia, na które uczęszczacie.
„Szaleństwem jest robić to samo i oczekiwać różnych efektów”
Albert Einstein uważał, że jeżeli robimy coś po raz kolejny dokładnie w ten sam sposób, a oczekujemy innych rezultatów to jesteśmy szaleńcami. Ja się z nim zgadzam, bo sama widzę, że bez analizy działania nie wiem, w którym momencie robię coś nie tak jak bym chciała, czy jak powinnam. Podczas różnego typu eksperymentów, wykonywane są następujące kroki: podejmowane jest pewne działanie, nie wychodzi oczekiwany rezultat, to zmieniane są pewne aspekty i obserwuje się co się stanie. Zmiana może dotyczyć procentowej ilości pewnych składników, kolejności działania, a w ostateczności zmieniony może zostać dany składnik. I dokładnie tak samo możemy postępować w swoim życiu. Jeśli robię coś, a jednak mi nie wychodzi, to może warto znaleźć inne podejście lub skupić się na czymś innym. Jeżeli do tej pory analizowałam wszystko sama, warto sięgnąć po perspektywę innej osoby – po prostu przegadać to z koleżanką/kolegą, albo specjalistą w danej dziedzinie.
Jeżeli chcielibyście skorzystać z ostatniej opcji, to, zapraszam do siebie na mentoring językowy, na którym będziemy analizować Wasze kroki, spojrzymy na Wasze działania z różnych perspektyw i na którym podzielę się swoją wiedzą jak uczyć się języka. Więcej informacji o mentoringu znajduje się tutaj.