|

Jak wybrać idealny podręcznik do nauki języka obcego?

Rozpoczynając naukę języka obcego, często poszukujemy odpowiednich materiałów. Zazwyczaj preferujemy podręczniki nad autentycznymi zasobami. Dlaczego? Podręczniki gwarantują uporządkowanie wiedzy, są zorganizowane w strukturę, oferują określone poziomy, a zadania i treści logicznie ze sobą powiązane. Jednak, pomimo tych metodologicznych ram, nie zawsze konkretna książka motywuje nas do nauki. Nie zawsze pasuje nam czy przemawia do naszych potrzeb.

Czy idealna książka do nauki języka obcego jest jak jednorożec?

Być może spotkałaś się z sytuacją, gdy ktoś polecał ci książkę jako najlepszą, ułatwiającą naukę, przyspieszającą zdobywanie wiedzy, a potem okazało się, że nie spełnił tw oich oczekiwań. Co się stało? Czy cię okłamano, czy też nauczycielka nieprawdziwie ją rekomendowała? Nie mam 100% pewności, ale na 99% uważam, że problem leży w czymś innym.

Zatem, czy istnieje idealny podręcznik? Moim zdaniem tak, ale nie jest to jedna książka dla wszystkich i nie w każdej sytuacji. Każdy z nas ma odmienne cele, potrzeby, upodobania. Ta różnorodność jest piękna, tworzy barwny świat. Jednakże, sprawia również, że nie wszystko jest dla wszystkich, podobnie jak nie każdy musi lubić przysłowiową zupę pomidorową.

Jak wybrać idealny podręcznik do nauki języka obcego?

Aby podręcznik był dla nas odpowiedni, musi pasować do naszych potrzeb. Musimy więc wiedzieć, czego szukamy. Bardzo często nauka języka lub uczęszczanie na zajęcia językowe jest związane z jednym z trzech celów. Pierwszy z nich to przypomnienie sobie tego, czego wcześniej się nauczyliśmy. Drugi to zdobywanie i poszerzanie nowej wiedzy, ale istnieje również trzeci cel, o którym rzadko się wspomina. Jest to utrzymanie dotychczasowego poziomu, co nie jest niczym złym czy wstydliwym. W kontekście bardzo wysokich poziomów językowych, jak C1 czy C2, zachowanie danego poziomu jest istotne, a brak ćwiczeń skutkuje utratą umiejętności: zapominamy, bo po prostu nie używamy ich.

Wybór podręcznika do nauki języka obcego a cele nauki

Kolejnym istotnym aspektem jest określenie celu, do jakiego ma służyć dany podręcznik. Czy ma wspierać rozwój umiejętności mówienia, pisania, czytania, i/lub słuchania? A może pomóc w odświeżeniu gramatyki, poszerzeniu słownictwa czy przygotowaniu do egzaminu? Każda książka została stworzona z myślą o innym celu i różnych rodzajach zajęć, warto zatem precyzyjnie określić nie tylko poziom, ale także zamierzony cel nauki, co stanowi podstawę do wyboru właściwego podręcznika.

Treść książki a wybór podręcznika do nauki języka obcego

Kolejną istotną kwestią jest treść. Nie zawsze zawartość konkretnej książki będzie nam odpowiadała. Istnieją publikacje bardziej tradycyjne, gdzie omawiane są konkretne tematy lub każdy rozdział poświęcony jest jednemu zagadnieniu tematycznemu. W nowszych wydaniach coraz częściej natrafiamy na mieszankę tematów, a nie wszystkie treści mogą nam odpowiadać (są osoby, które uwielbiają rozmawiać o ekologii i środowisku, i są też takie, które tego nie cierpią). Warto także zwrócić uwagę na poziom trudności. Książka oznaczona poziomem Y czy Z niekoniecznie będzie stanowić wyzwanie dla nas. Teksty, nagrania czy zadania mogą być na niższym poziomie, co dla bardziej zaawansowanych osób nie będzie satysfakcjonujące.

Praca samodzielna czy z nauczycielem?

Podczas wyboru podręcznika dobrze jest także zastanowić się, czy będziemy z niego korzystać samodzielnie czy w towarzystwie nauczyciela. Jeśli podręcznik nie jest dla nas wystarczająco jasny, nauczyciel może odpowiedzieć na nasze pytania, umożliwiając skupienie się na innych aspektach nauki. Natomiast gdy uczymy się samodzielnie, by uniknąć frustracji podczas nauki, lepiej wybrać materiały, które są intuicyjne, czyli nie wymagają zbyt wielkiego wysiłku w zrozumieniu, co jest do zrobienia dalej.

Co zrobić zanim się zdecydujesz na dany podręcznik?

Zatem najlepszym rozwiązaniem jest świadome zrozumienie, jakie cele ma spełniać dany podręcznik, jakie są nasze aktualne umiejętności i jakie rodzaje zadań są dla nas najbardziej atrakcyjne. Następnie warto skierować się do księgarni stacjonarnej lub przeglądnąć stronę internetową wydawnictwa, by podejrzeć przykładowy rozdział oraz spis treści i w oparciu o te informacje ocenić, czy dany podręcznik spełni nasze oczekiwania. Ale jeszcze przed wyjściem na zakupy, polecam przejrzeć naszą własną domową biblioteczkę. Jeśli uczymy się danego języka, to prawdopodobnie posiadamy już pewne podręczniki. Dobrze jest zastanowić się, dlaczego ich nie wykorzystujemy, bo przecież mogą być cennym źródłem wiedzy. A przede wszystkim należy pamiętać, że książka to nie związek na całe życie i jest to tylko narzędzie służące do osiągnięcia celu, więc zawsze można ją zmienić.

Similar Posts