Jak sobie poradzić z tremą przed mówieniem po angielsku
Trema
Trema przed mówieniem w języku obcym pojawia się w wielu sytuacjach. Dotyczy ona nie tylko osób początkujących, ale również tych, które są już na zaawansowanym poziomie. Najczęstszym powodem tremy jest po prostu strach przed byciem ocenianym. Nie dziwię się temu, ponieważ całe nasze życie jesteśmy oceniani, nie tylko za to, co mówimy, ale również w jaki sposób mówimy: naszą płynność, poprawność, zakres słownictwa ocenia się już w szkole.
O ile trema może być czymś motywującym, zachęcającym nas do działania, dla części jest również blokerem przed podejmowaniem ich. Zwłaszcza jeżeli mówimy o wypowiadaniu się w języku obcym, którego na co dzień nie używamy.
Najprostszym i najlepszym sposobem jest po prostu ćwiczenie. Im więcej mówisz, tym bardziej staje się to dla Ciebie naturalne, tym mniej się przejmujesz. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić. Często, pomimo tego, że mamy dość dobry zasób słownictwa czy gramatyki, to i tak gdzieś tam w środku boimy się. Ćwiczymy 30 razy to, co powinniśmy powiedzieć w konkretnej sytuacji, a finalnie albo pójdzie nam dobrze, albo możemy się tak zestresować, że powiemy to zbyt szybko lub być może coś przekręcimy.
Jak zatem oswoić tremę?
Co zrobić by dojść do momentu, w którym różne sytuacje w rozmowach dość oficjalnych, na przykład na rozmowie kwalifikacyjnej czy podczas wystąpienia, nie będą nas blokować? Mam na to kilka sposobów, o których opowiadam moim uczniom, a teraz podzielę się nimi z Wami.
Rozmawiaj ze sobą
Pierwszym z nich jest mówienie do samego siebie. Można na przykład ustalić sobie 5 czy też 15 minut dziennie, podczas których najpierw przeglądamy media społecznościowe albo czytamy jakiś artykuł w języku angielskim, a następnie opowiadamy sobie o czym to było. Najlepiej mieć gotową listę ogólnych pytań, które mogą być zawsze wykorzystane do każdej treści, jak na przykład:
- Czego się dowiedziałam z tego tekstu/nagrania?
- Co mnie zaciekawiło?
- Co chciałabym zapamiętać?
I z puli tych pytań można sobie wybrać dwa lub trzy, za każdym razem inne lub ciągle te same i opowiadać właśnie sobie na ten temat. Jeśli chcesz, możesz napisać do mnie (kontakt@joannajakubik.pl), a wyślę Ci bingo z ogólnymi 9 pytaniami do tekstów.
Uważam, że lepiej korzystać z artykułów lub treści w języku obcym, dlatego że unikniemy tłumaczenia ich, a to już znacznie ułatwia nam cały proces.
Rozmawiaj z innymi
Kolejnym sposobem na pokonanie tremy jest rozmowa w języku obcym z kimś bliskim, kto nie będzie nas oceniał, a pomoże rozgadać się. Może to być znajomy, członek rodziny, czy też jakaś osoba z pracy (tutaj możemy wykorzystać dokładnie te same treści co w rozmowach z samą sobą). Dobrze jest ustalić, co czytamy i gdzie, te same treści czy każdy czyta znajduje coś innego w mediach społecznościowych. Umawiamy się na codzienną kilkuminutową rozmowę o konkretnej godzinie albo na nagrywanie sobie wypowiedzi na różnych komunikatorach. Ten drugi sposób pozwala kilkukrotnie odsłuchiwać co dana osoba chciała nam powiedzieć, co obniża ryzyko strachu, że od razu nie zrozumiemy. Tu możemy się umówić na przykład że takie pojedyncze wypowiedzi nie powinny być dłuższe niż 30 sekund.
Konwersacje z nauczycielem
I ostatnim pomysłem jest rozmowa z nauczycielem, czyli po prostu wykupienie zajęć konwersatoryjnych skupiających się na rozwijaniu naszych umiejętności mówienia. Pozwolą one nie tylko oswoić się z osobą ma wyższy poziom językowy, ale daje szansę na otrzymanie informacji w jaki sposób można powiedzieć coś lepiej, lub w bardziej/mniej formalny sposób, lub też co poprawić w wymowie. Dodatkowo dobry nauczyciel przygotuje wszystkie materiały i dostosuje je do naszych potrzeb.
Skąd brać inspiracje
Jeżeli nie macie pomysłu lub nie wiecie, jakie teksty albo jakie osoby śledzić i skąd brać dobre treści, oto kilka z inspiracji jakie można :
- Instagram: Living London History (przystępny sposób opowiadania o ciekawostkach związanych z Londynem) , This Morning (coś jak nasze śniadaniówki, może nie są to treści wysokich lotów, ale za to mają dużo codziennego języka i lekkich tematów)
- SquidApp (treści dostosowane do Twoich zainteresowań)
- TedTalks (inspirujące wykłady na różne tematy, które można oglądać w formie video, słuchać w formie podcastu czy czytać ich transkrypcję)
Podsumowując
Wszystkie te metody mogą pomóc Ci w pokonywaniu tremy przed mówieniem w języku obcym. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej będziesz się czuć, a w końcu trema przestanie być dla Ciebie problemem.