przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, jak mówić o sobie po angielsku

Jak opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim?

Przed rozmową kwalifikacyjną naturalnym odruchem jest chęć gruntownego przygotowania. Przeszukujemy strony internetowe i bazy pytań, by zorientować się, czego możemy się spodziewać. Niezależnie od branży, pytanie o nas samych padnie z niemal 100% pewnością. Może ono przybrać różne formy:
  • Opowiedz nam coś o sobie.
  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  • W czym jesteś dobry, a co stanowi dla Ciebie wyzwanie?

Choć opowiadanie o sobie powinno być najprostszym pytaniem, paradoksalnie często okazuje się ono najtrudniejsze. Jak w sposób interesujący przedstawić się zupełnie obcej osobie? Czasem brakuje nam słownictwa, a czasem pomysłu na przekazanie informacji, które będą cenne dla słuchającego i jednocześnie wyróżnią nas z tłumu.

Rozwiązanie

Z pomocą przychodzą testy psychologiczne, takie jak Test 16 Osobowości lub Test Gallupa, których celem jest identyfikacja naszych mocnych stron. Dużym plusem jest możliwość wypełnienia ich w języku ojczystym, co ułatwia zrozumienie i zapewnia większą klarowność wyników, ponieważ nie musimy zastanawiać się nad interpretacją intencji autora. Dodatkowo, wyniki dostępne są zarówno w języku polskim, jak i angielskim (najczęściej), co pozwala na szybsze przygotowanie się do rozmowy. Test 16 Osobowości jest darmowy i dostępny na tej stronie, natomiast Test Gallupa jest płatny, jednak warto w niego zainwestować mając środki finansowe.

Jak pracować z wynikami testu?

  1. Po pierwsze, zapoznaj się z wynikami w języku ojczystym. Dokładnie zobacz, co zostało Ci zasugerowane.
  2. Następnie, pobierz wersję anglojęzyczną (jeśli przygotowujesz się do rozmowy w języku angielskim). Zaznacz wszystkie wyrażenia, które Cię opisują i których chcesz użyć, nawet te znane Ci już wcześniej. Dlaczego? To, co nie zostanie wyróżnione, łatwo ulegnie zapomnieniu. Zrozumienie słów z kontekstu podczas czytania lub słuchania zwykle nie stanowi problemu, ale ich aktywne użycie może okazać się wyzwaniem.
  3. Stwórz własnych wypowiedzi. Po skompletowaniu listy wyrażeń przepisz je, tworząc listę (alfabetyczną lub chronologiczną). Następnie ułóż własne zdania z tymi wyrażeniami. Polecam też prosty schemat: podaj cechę, a następnie przykład jej zastosowania. Możesz również przygotować wyliczankę, która pomoże Ci, na prośbę rekrutera, określić, w jakich sytuacjach dana cecha okazała się przydatna.

Samodzielne ćwiczenia z listą i tekstem

Możesz nauczyć się tych wyrażeń lub całych zdań na pamięć. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji stresowej prawdopodobnie zapomnisz fragmentu i zablokujesz się, niczym uczeń recytujący wierszyk w podstawówce, który stracił wątek. Dlatego polecam ćwiczenia łączące zapamiętywanie z kreatywnością.

Oto kolejne kroki ćwiczeń

  1. Przygotuj pełną wypowiedź (słowo/wyrażenie i uzasadnienie pozytywnej lub negatywnej cechy). Przykład: „I’m a very creative person so I find quite unusual solutions to problems.”
  2. Połącz w akapit ułożone zdania, które w ciekawy sposób opisują Twoje cechy i zapisz go w notatniku, dokumencie Google lub na kartce papieru.
  3. Powtórz te zdania 2-3 razy, a następnie zamknij kartkę/dokument i wróć do niego po dwóch dniach.
  4. Po dwóch dniach zaznacz fragmenty zdań, w tym wyrażenia, których chcesz się nauczyć, a także po 2-3 słowa znajdujące się przed i po nich. Usuń pozostałe wyrażenia i spróbuj je uzupełnić, używając własnych słów lub modyfikując je. Powtórz ćwiczenie 2-3 razy, zamknij dokument i odstaw na kilka dni.
  5. Po kilku dniach ponownie otwórz dokument/zeszyt i zostaw wyłącznie wyrażenia, które chcesz opanować (słowa kluczowe). Utwórz z nich zdania odzwierciedlające przygotowane wcześniej treści. Pamiętaj, że nie musisz powtarzać ich słowo w słowo. Ważne jest przekazanie informacji, a nie recytacja.
  6. Zapisz wyrażenia na karteczce elektrostatycznej i umieść ją w zasięgu wzroku (np. za monitorem komputera lub na lodówce). Przez kilka kolejnych dni, patrząc na nie, układaj z nimi zdania lub ćwicz opowiadanie o sobie, używając tych słów.

Pamiętaj, aby nie uczyć się opowiadania na pamięć i nie wybierać zbyt wielu wyrażeń do nauki. Ryzyko zapomnienia jest wtedy duże. Proponuję skupić się na około pięciu. Dlaczego? Często opowiadając o czymś, dobrze jest podać trzy aspekty. Mając przygotowanych pięć, masz bufor dwóch, które możesz zapomnieć bez obawy o utratę płynności wypowiedzi. Nauka 7-10 wyrażeń na raz może generować zbyt dużą presję i chęć mówienia o zbyt wielu aspektach. Pięć jest natomiast realną liczbą, która pozwala na naukę, zapamiętanie i aktywne użycie w krótkim czasie. Nawet jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapomnisz dwóch lub jednego wyrażenia, nadal będziesz mieć przynajmniej trzy przykłady do wykorzystania. Lepiej spokojnie opanować mniej wyrażeń, a następnie dodać kilka kolejnych niż od razu narzucać sobie zbyt dużą presję.

Podsumowanie

Skuteczne przygotowanie do opowiadania o sobie w języku angielskim wymaga połączenia nauki słownictwa z ćwiczeniami kreatywnymi. Bądź autentyczna i szczera, nie staraj się być kimś, kim nie jesteś. Skup się na swoich mocnych stronach i na tym, co możesz wnieść do firmy. Warto również zapoznać się z dodatkowymi materiałami dostępnymi w testach Gallupa i 16 osobowości. Zawierają one informacje o sposobach pracy z mocnymi stronami, ich charakterystyce i sytuacjach, w których mogą się uaktywniać. Te ćwiczenia mogą stanowić inspirację do dalszego rozwoju.

Similar Posts